Czym jest arteterapia?

Jaki jest cel terapii sztuką? Głównym jest na pewno umożliwienie dokonania przemiany, rozwoju osobistego z pomocą działań i materiałów artystycznych. Według specjalistów główne założenie arteterapii jest takie, że autoekspresja towarzysząca procesom twórczym pomaga ludziom rozwiązywać własne problemy, ma wpływ na ich zachowanie, pomaga redukować stres, podnosić samoocenę i samoświadomość, a także rozwijać umiejętności interpersonalne. 

Główną korzyścią dla osób poddających się arteterapii jest uwolnienie nagromadzonych emocji, zmniejszenie poziomu napięcia, akceptacja siebie, możliwość lepszego poznania motywów własnych zachowań. Udana arteterapia może prowadzić do wzrostu spontaniczności i lepszej ekspresji samego siebie. Arteterapia w zależności od potrzeb może wspomagać, być ścieżką rozwoju osobistego, ofertą dla osób zainteresowanych odkrywaniem swoich uzdolnień, poszukujących sensu życia i wartości. Sztuka odgrywa ważną rolę w oddziaływaniu na stan emocjonalny człowieka, pomaga odzyskać równowagę psychiczną, rozładować frustracje, zmniejszyć depresje czy lęki, pomaga zmienić negatywne nastawienie w pozytywne oraz niweluje agresywne zachowania.

Kto może korzystać z arteterapii?

Zajęcia pomagają odzyskać równowagę psychiczną, rozładować frustracje, zmniejszyć depresje czy lęki, pomagają w zmianie zachowań i redukcji negatywnych myśli. Terapia sztuką, dostarcza nam wiedzy o nas samych, służy do przekształcenia postaw w bardziej wartościowe, ułatwia wypoczynek, odrywa od trudności i problemów. Zajęcia wzbogacają każdego człowieka o szereg nowych doświadczeń, wspaniale kształtują jego wyobraźnię, funkcje
poznawcze i niezwykle pozytywnie wpływają na sferę emocji każdego człowieka, który dzięki nim może oderwać się od istniejących problemów.

Co ważne – od uczestnika arteterapii nie wymaga się specjalnych umiejętności czy posiadania artystycznego talentu. Ważny jest sam proces tworzenia, ekspresja, a także wspólnego odczytywania dzieła, rozszyfrowywania zawartych w nim znaczeń. To podstawowa różnica między arteterapią a „zwykłymi” zajęciami plastycznymi czy muzycznymi. Tu nacisk kładzie się na ściśle terapeutyczny kontekst działań. W przypadku Arteterapii, terapeuta nie jest nauczycielem czy krytykiem, ale spełnia rolę przewodnika i towarzysza, który zachęca uczestniczącego do tworzenia nowych znaczeń i ich interpretacji, ten zaś przyjmuje trudną rolę twórcy, który dzieli się własnymi skojarzeniami, interpretacjami i odczuciami. Dzięki temu osoba poddana arteterapii ma szansę
lepiej zrozumieć siebie, poznać naturę swoich problemów i trudności. A to może prowadzić do zmiany w postrzeganiu siebie.

ArArteterapia, czy inaczej artterapia, to – jak nazwa wskazuje – terapia przez sztukę. Dokładniej, jest to rodzaj  psychoterapii, która wykorzystuje różne dziedziny artystyczne.